Author: MetabolizamMK

Андријана Ќирковиќ – Да и се вратиме на природата!

РУРАЛНОТО Е МОДЕРНО!!!   Се почесто ќе го слушнеме или ќе го прочитаме овој коментар. Поради брзиот начин на живот, работните обврски и слично се почесто ја изостануваме здравата храна, органските производи и козметика. Пандемијата со Корона вирусот не успори малку,  остави простор да размислиме дали…

РАНО ОТКРИЕН НАРУШЕН РАСТ = ЗДРАВЈЕ ЗА ЦЕЛ ЖИВОТ!!!

Денешниот ден 20-ти Септември е Светски ден за подигнување на свесноста за растот кај децата. Во Македонија постои Здружение на родители на деца со еднокринолошки заболувања РАСТ кое денеска по СЕДМИ  пат ќе се придружи на глобалната  иницијатива  за  одбележување  на СВЕТСКИОТ ДЕН ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА…

DETOX ДИЕТА НА ТОШЕ ЗАФИРОВ ЗА КОЈА СИТЕ ЗБОРУВААТ!!!

Ова е следното поглавје во мојата авантура каде промовирам една од моите најпродавани диети во Македонија позната како диета Детокс која има за цел да ги промени животите на потенцијално милиони луѓе преку промовирање на поздрав начин на живот преку подобрување на навиките за јадење,…

Наш предлог -Рецепт за супер имунитет

Имуниетот е најважната алатка во борбата против сите актуелни вируси и бактерии кои не опкружуваат. А најдобриот лек против сите опасности по вашето здравје кои демнат околку е да направите лесен и брз микс на состојки кои ни се достапни периодов и кои можете да…

СОВЕТИ НА Д-Р ДИМИТРИНКА -ГРИЖА ЗА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУС

Голем број на чувства нѐ преплавуваат размислувајќи за коронавирусот. Се грижиме за себе и за здравјето на нашите најблиски. Некако сегашноста ни изгледа збунувачка, а иднината неизвесна. Но, додека најмногу внимание посветуваме на нашето физичко здравје, често забораваме дека исто така многу значајно е да…

ДИВ ЛУК -медицинска билка со исклучителна лековитост

Најдобриот детоксификатор на целото тело Див лук (Сремуш) Сремуш (Див лук) е самоникна јадлива билка со исклучителна лековитост и широк спектар на делување! Дивиот лук во 1996-тата година е прогласена за медицинска билка на годината во Европа, а познатиот природонаучник др.Кунцл вели дека ниту една…

Здрави оброци за најмладите

Сите  знаеме колку е значајно да имаме здрави навики ,редовни оброци   и  секако  тие оброци  да бидат  искористени  во одреден дел од денот. Брзото темпо  на живот    не го   овозможуваше  распоредот  на оброците  да биде  таков како што јас препорачував   на  клиентите кои беа  на…

Зоран Џорлев – Со овие природни рецепти ќе имате јак имунитет!

Познатиот виолонист Зоран Џорлев на својот ФБ профил ги  обзнани своите рецепти за подобар и појак имунитет.  За првиот рецепт потребни  ви се следните состојки: Лимон, ѓумбир и мед. 1килограм мед 3големи лимони 150 грама ѓумбир Постапката е следна: Измијте го убаво лимонот и оставете…

КОРОНА – ОПАСЕН ИЛИ ЕДЕН ОБИЧЕН ВИРУС

Информацијата за првите пријавени случаи на  заболени во Македонија не треба да ни го поремети секојдневието.  Секако дека  стравот ќе биде присутен тоа е нормална човечка особина но со паниката ништо добро нема да си  направиме, нема да си помогнеме ни себе си ниту за…

Поучно видео: Како да се заштитите од Корона Вирус

Секаде во светот се зборува за актуелниот Корона вирус. Се стравува дека би можел да пристигне и кај нас.  Главните симптоми на корона вирусот се:  висока температура, треска и тешкотии во дишењето.  Генерално тоа  се зоонитични вируси кои велат  се пренесуаат од животните на човек….

ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕМЕ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ!

Коку брзо можат да се заболат белите дробови со вирусот Корона? Изненадувачки брзо расте бројот на заболени од вирусот, не само во кина туку и во Европа. Еден анонимен  претставник на хонгкогшките здравствени власти за германската агенција ДПА даде  со црни прогнози дека бројот на…

Како да препознаете Хипертензија (Висок крвен притисок)

Висок крвен притисок (Хипертензија) или познат уште како артериска хипертензија некаде дури можете да ја прочитате или да ја нарекуваат и Хипертонија.  Се работи за хронична болест при која крвниот притисок во артериите е покачен. Поради самата состојба (покачување на притисокот) срцето работи со поголем…