Category: Исхрана

ДИВ ЛУК -медицинска билка со исклучителна лековитост

Најдобриот детоксификатор на целото тело Див лук (Сремуш) Сремуш (Див лук) е самоникна јадлива билка со исклучителна лековитост и широк спектар на делување! Дивиот лук во 1996-тата година е прогласена за медицинска билка на годината во Европа, а познатиот природонаучник др.Кунцл вели дека ниту една…

ЦРВЕНО ВИНО ЗА ОДЛИЧНО ЗДРАВЈЕ!

Многу добро ни е позната изреката дека во виното е вистината, тимот на метаболизам ви препорачува да пиете почесто вино но во умерени количини и ќе ви дадеме и неколку објаснувања зошто и како е корисен овој пијалок на боговите за човековото тело. И не…

ЧИЧОКА – МОЌЕН ЗЕЛЕНЧУК, БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ БОЛЕСТИ

Чичока (Helianthus tuberosus)  – најдобриот природен пробиотик и чистач на организмот, , позната е како   Топинамбур, или народски Репујка или Див компир — повекегодишно растение. Содржи Инулин кој го намалува шеќерот, триглицеридите и холестеролот, ги негува добрите бактерии, го одржува имуниот систем, спречува различни инфекции, ги штити коските, ги спречува…

Сочувајте ги семките од лубеницата, еве и зошто!!!

Лубеница или бостан е зеленчук од фамилијата на тикви или cucurbitacea а род citrullus многумина  сметаат дека е овошје,но верувам дека и многумина знаат дека  станува збор за зеленчук. Лубеница или латински(Citrullus lanatus) се смета за добар диуретик, содржи големо количество на вода до  92…

Цвета Динева- Вашето тело е полно со отрови!!!

Кралската Академиа на Лекари (The Rojal Academy of Physicians) во Велика Британиа објави дека 90% од сите болести, и дисконфорти на нашето тело се директно или индиректно поврзани со дебелото црево-во кое преовладуваат патогените микроорганизми. Академијата идентификува 36 различни отровни супстанци кои се создаваат во…

Кандидата причинител на многу заболувања

Пред да почнам дружба со кандидата се разбира со пишување за неа, сакам да дадам мал осврт за тоа како си го загрозивме сопственото здравје , но за жал и здравјето на нашите поколениа со начинот на кој живееме. На глобално ниво ни се наметна…

Уживајте уште малку во вкусот на црешите!

Црешата е најмногу распространета во средниот и западниот дел на Европа, на Балканот, Апенинскиот и северниот дел на Пиринејскиот Полуостров. Присутна е на Средоземјето, ниако можете да ја најдете се поретко. Во најјужните делови на Европа расте на нешто поголеми надморски височини и се највкусни….

Здравјето за време на обилните празнични трпези !!!

Пред се сакам да ви го честитам најголемиот христијански празник Велигден.Сите ги чекаме овие празници со радост во душата.Завршува седумнеделниот строг  пост во кој не се конзумира храна од животинско потекло, не се конзумира алкохол, и од понеделник до петок не се конзумираше ниту масло.Јас…

Постот ни дава здравје!!!

Наздравје пост на сите оние кои издржаа 48 дена, оние  кои постеа во  периодот од Прочка до Велигден. Оние кои ја издржаа дури и последната недела од постот, а според верувањата се работи за построга страдална недела  на пост поради деновите на страдања, предаство, распнувањето…

Дебелината -пандемија која бара конкретни и итни мерки

Дебелината е хронична болест која се манифестира со претерано таложење на телесните масти и зголемување на телесната тежина.  За дебелината може да се каже, дека е и прекумерно складирање на масти во телото, кои сериозно можат да го загрозат општото здравје како и функционирањето на…

Со правилна исхрана против гастритис и хеликобактер

Гастритис е дигестивна состојба предизвикана од оштетување и воспаление на гастричната слузница, поставата на стомакот и гастроинтестиналниот тракт.  Гастритис е воспаление на стомачната постава и обично се нарекува акутен (се случува оддеднаш) или хроничен гастритис. Акутниот гастритис може да се карактеризира како ерозивен (оштетени области…

СО ЗДРАВА ХРАНА ДО ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС

Во последноте децении еден голем проблем ги мачи многуте млади  но и повозрасни жени кои имаат желба да станат мајки.Статистиката кажува дека на овие простори скоро во секој трет брак младите имаат потешкотии да се реализираат како родители. Моето искуство со оваа проблематика има резултати…