Author: MetabolizamMK

Практични зажби за вашето работно место!

Познатата фитнес инструкторка Наде Василевска и денеска ве потсетува за редовното вежбање. Денеска ви препорачува  6 вежби за сите кои седат повеќе од 3 часа во денот Наде:Секогаш бидете свесни за моменталната положба на вашето тело.Канцелариската работа и долгото седење во неправилна положба на телото може…

Светски ден за подигнување на свесноста за растот кај децата

Денеска 20-ти Септември е  Светски ден за подигнување на свесноста за растот кај децата! Од здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања на Република Македонија – Раст постојано потсетуваат дека само со  две мерења на висината годишно, може да се промени животот на  детето!!!…

Виз Ер Скопски Маратон- за 12 дена слави полнолетство!

Полека, но сигурно наближува најголемиот спортски настан за оваа година. Уште 12 дена не делат од најпознатата скопска трка, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се оддржи по 18ти пат. Сите заинтересирани тркачи кои сè уште не се пријавиле на настанот, тоа можат да го…

ЗАВРШИ ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ПО ПИНГ ПОНГ ВО БЕРОВО- ЗЕГИН ОПЕН 2022

Позитивна енергија, натпреварувачки дух, желба за себе промоција и успех, викендов во прекрасното Берово беше незаборавно и исполнето!  Со најубава енергија заврши меѓународен турнир во пинг-понг „Зегин Опен 2022“. Два дена во Спортската сала Македонски Бранители во Берово силите по пинг понг ги измерија 76…

ЗЕГИН ОПЕН 2022 ВО БЕРОВО-ПРВ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ПО ПИНГ ПОНГ

Доколку кроите планови каде и како убаво да го поминете викендов што ни следува нашата препорака е да го посетите прекрасното Берово, да уживате во сите убавини кои ги нуди и дала природата и да ги поддржите младите спортисти од ППК Зегин Берово (пинг-понгарски клуб…

Диети и опасноста по вашето здравје!

Зошто не издржуваш на диета и која е опасноста по твоето здравје? Кето, УН, Обединети Нации, Липосукциска диета… познато ти е? Да, знам дека си ги пробала сите можни диети и си прегладнувала за да ја намалиш твојата телесна тежина. Но, на крајот добиваш фрустрации…

Зафирови- Не беше лесно да се успее на Мистер Олимпија

Сите Ве прашуваат што значат медалите од последното учество на Мистер Олимпија, и секако дека ова е голем успех не само за Вас туку за Македонија, она што би сакале да знаеме е како после успехот ? Тоше : Какко и секој спортист кој сонува…

Како да го стопите салото на стомакот? +4 вежби (видео)

Тимот на метаболизам.мк ја запозна Наде Василевска за оваа девојка во Скопје многу се зборува.  За неа дознавме дека е многу дисциплинирана, темелна и строга кога организира тренинзи, ви дава режим на исхрана и доколку сте дисциплинирани резулатите се незаменливи без никакви јо-јо ефекти. Таа…

Донација за Децата со Посебни потреби за ОУ.Невеа Ѓеоргиева-Дуња, проект Диферент

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на лицата со аутизам, денеска Сашо Стојановски креаторот на проектот Диферент ја предаде донацијата која ја вети за ОУ.Невена Георгиева Дуња. Донацијата е наменета за сензорната соба во училиштето, за децата со посебни потреби кои учат во ова…

Искористување на потенцијалите на ДНК анализата – разговор со Д-р.Роберт Јаневски

Д-р.Роберт Јаневски е основач и сопственик на G-Life клиниката. Со него за Метаболизам.мк зборувавме за значењето на тестовите кои се прават во сопствената клиника, кому се потребни, колку се веродостојни тестирањата и сл. Едно поинакво интервју кои ќе ви го смени начинот на размислување за…

Најголемата поддршка ми ја дава семејството-Орце Ѓорѓиевски (кандидат за градоначалник на Кисела Вода)

Екипата на Метаболизам.мк се сретна со Орце Ѓорѓиевски (кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода).  Средбата беше во популарното кафуле Кватро, кое Орце ни спомена дека најчесто состаноците ги организира на ова место, вели тука се чувствува најпријатно. И нам ни беше пријатно, затоа што…

Хуманитарен проект – Different е наменет за лицата со попреченост

Тимот на Метаболизм.мк  се запозна со човекот  за кој деновиве многу се зборува, Сашо Стoјановски. Истакнат музички артист кој има повеќе од 20 години искуство на музичката сцена како инструменалист на тапани. Сашо пред извесен период започна со еден голем подвиг чија цел е да…