Category: Занимливости

ДИОПТРА ОПТИКС 3О ГОДИНИ НА ВРВОТ!

Диоптра оптикс прослави 30 години од своето постоење. Во Музејот на македонска борба за независност се организираше незаборавна прослава во која присуствуваа голем број на видни личности кои со своето присуство одадоа почит за работата и успехот кој го поседува овој бренд. На почетокот од…

Меѓународен ден на среќата

Вие сте среќата, создавајте ја насекаде околу вас! Напавете си го денот а и животот убав, весел и исполнет со увави луѓе, искрени пријателства и незаборавни мигови Денеска е Меѓубароден ден на среќата, 20 Mарт се прославува како Денот на среќата, ден кој треба да…

Најголемата поддршка ми ја дава семејството-Орце Ѓорѓиевски (кандидат за градоначалник на Кисела Вода)

Екипата на Метаболизам.мк се сретна со Орце Ѓорѓиевски (кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода).  Средбата беше во популарното кафуле Кватро, кое Орце ни спомена дека најчесто состаноците ги организира на ова место, вели тука се чувствува најпријатно. И нам ни беше пријатно, затоа што…

Хуманитарен проект – Different е наменет за лицата со попреченост

Тимот на Метаболизм.мк  се запозна со човекот  за кој деновиве многу се зборува, Сашо Стoјановски. Истакнат музички артист кој има повеќе од 20 години искуство на музичката сцена како инструменалист на тапани. Сашо пред извесен период започна со еден голем подвиг чија цел е да…

Моќта на билката Русомача (Бабини гниди, девојачка трева)

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА – CAPSELLA BURSA-PASTORIS Оваа билка е позната и како (РУСОМАЧА, МЕ САКА НЕ МЕ САКА, БАБИНИ ГНИДИ, ДЕВОЈАЧКА ТРЕВА) е една од најпознатите хемостатични билки, којашто со успех се применува при сите видови крварења – крварење од нос, желудник, црева, хемороидално, менструално крварење…

Студио Cut & Cut – За 15 години работа не препознаваат по квалитет

За да имате негувана и убава коса не е потребен само добар шампон и регенератор туку потребна е стручна грижа за негувана, здрава и сјајна коса. Колку е една жена или маж негуван и колку е грижлив/а  за  себе,  одговор ќе добиете кога ќе ги…

Д-р. Горан Кунгуловски – Дали да се вакцинираме со вакцината на Astra Zeneca?

Со вакцинирање на 100 000 – 150 000 луѓе од највисоките возрасни групи во Македонија, инциденцата на смртност и хоспитализации ќе се намали драматично (пр. 50%). Значи 100 000 – 150 000 вакцини и нивната правилна дистрибуција се првиот чекор во борбата. Кај нас борбата…

Андријана Ќирковиќ – Да и се вратиме на природата!

РУРАЛНОТО Е МОДЕРНО!!!   Се почесто ќе го слушнеме или ќе го прочитаме овој коментар. Поради брзиот начин на живот, работните обврски и слично се почесто ја изостануваме здравата храна, органските производи и козметика. Пандемијата со Корона вирусот не успори малку,  остави простор да размислиме дали…

Наш предлог -Рецепт за супер имунитет

Имуниетот е најважната алатка во борбата против сите актуелни вируси и бактерии кои не опкружуваат. А најдобриот лек против сите опасности по вашето здравје кои демнат околку е да направите лесен и брз микс на состојки кои ни се достапни периодов и кои можете да…

Поучно видео: Како да се заштитите од Корона Вирус

Секаде во светот се зборува за актуелниот Корона вирус. Се стравува дека би можел да пристигне и кај нас.  Главните симптоми на корона вирусот се:  висока температура, треска и тешкотии во дишењето.  Генерално тоа  се зоонитични вируси кои велат  се пренесуаат од животните на човек….

СО МАЛИ ЧЕКОРИ ДО ГОЛЕМИ РЕЗУЛТАТИ ПО ЗДРАВЈЕТО!

Целосно нова платформа посветена на вашето #Здравyeah. Фармацевтската компанија Фарманова почнува кампања за подигање на јавната свест – со мали промени во начинот на живот како и со додавање на суплементи во исхраната може да се постигнат големи резултати во превенција на сериозни болести.  …

Танчарите со Даунов синдром од Dancers United се вратија со злато!

Танчерите со Даун Синдром од Dancers United заедно со нивните ментори и родители на 16мај ја започнаа авантурата за добивање на уште едно признание за нивниот труд , пожртвуваност и талент. Во Римини Италија во склоп на Европското првенство во Хип Хоп имаше и Светски…