Category: Занимливости

Таму каде што царува диктатурата, нема клима за работа и успех

Она што се прави, има објаснување, логика и оправдување за тоа. Дали сте се запрашале зошто некои вработени се однесуваат како диктатори? Повелете психолошко објаснување: Диктаторот ја пренагласува силата “Во неговиот капацитет за работа недостасува емпатија и способност да ги препознае и да ги прифати…

Нови дополнителни мерки за заштита од морбили!!!

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот  Скопје, од утре треба…

25 ГОДИНИ ДИОПТРА ОПТИКИ

Екипата на Метаболизам присуствуваше на најубавата забава која и се случила на македонската метропола. Чест ни беше што бевме дел од забавата по повод  25 години Диоптра.  Бренд кој е синоним на успешност и упорност.   Низ изминативе години успеа да наметне темпо на растечко движење…

Прочитајте зошто е корисна кората од лимон! Интересни детали за лимоните!

Цитрусните плодови  се супер здрави, а лимоните се најдобрите  од таа група. Лимоните нудат голем број на бенефиции по вашето здравје! Лимоноидите во лимоните го инхибираат растот на ракот и можат да помогнат во лекувањето на ракот на дојката. Ако не сте знаеле лимонската кора содржи…

Најсовремениот преглед на очи-Eye Genius во Dioptra

Dioptra постои 25 години на пазарот во Македонија водејќи се од клучни принципи кои редовно го зацврстуваат успехот на пазарот. Шесте круни го красат успехот на Dioptra. Dioptra Couture, Dioptra Optics и Dioptra Outlet редовно се надградуваат овозможувајќи бројни опции за лицата кои сакаат да…

5 совети од Биодевојка за правилна заштита на косата во лето!

Совет бр. 1: Носете шешир Задолжително носете шешир (особено на плажа), кој ќе ви ја заштити косата од сончевите зраци. Сламените шешири се најдобар избор 👒 Совет бр. 2: Плакнете ја косата Морската вода и хлорот од базенот можат многу да ја оштетат косата доколку…

Донација од 70.000 денари за Ценатарот Креатива-Исток

Познатиот скопски ресторант Еквилибриум организираше голема хуманитарна забава чии сретства беа наменети за дечињата со посебни потреби кои го посетуваат центарот за рана стимулација, развој и игра кај децата, Креатива Исток. Идејата за ваков настан ја поттикна сопственикот на ресторанот Дарко Спасовски а ја подржаа…

Заврши седмиот камп на Здржението Раст!

Во периодот од 17 до 21.6.20180 беше организиран 7-миот по ред традиционален летен камп во организација на Здружението РАСТ, каде присуствуваа 60-ТИНА членови, настан кој е многу важен како за дечињата кои се на хроничната хормонска терапија за раст, така и за самите родители. Имаше…

Исхрана за идните татковци

Правилната исхрана е многу важна не само за идната мајка, туку и за идниот татко. Испитувањата покажале дека храната која ја зема мажот, како и претераното користење на алкохол, пушењето и сл. има огромно влијание врз квалитетот и бројноста на сперматозоидите. Правилна исхрана за идните…

Неколку факти кои ќе ве натераат да јадете лубеница летово!

Неверојатно освежувачки зеленчук кој ние го сметаме за овошје поради извонредниот  спој на  разни витамини и минерали, лубеницата е едно од најпопуларните плодови кој е најомилен во овој период од годината. Најдоброто нешто за овие  жешки летни денови!   Како член на семејството Cucurbitaceae, лубеницата е…

Неуромедика ја доби наградата Best practise за 2018

Неуромедика се закити со уште една значајна награда која е потврда за нивниот квалитет и успех. Веќе 26 години врвната медицинска стучност, посветеност и квалитет на медицински услуги кои ги нуди првата привата поликлиника во Македонија Неуромедика резултираа со уште една награда. На форумот организаиран…

Земете од овој витамин за да ги избркате комарците цело лето!

Сите ние го  сакаме летото, но сите ние ги мразиме досадните комерци кои ја напаѓаат нашата кожа.  Тие не само се здодевни за ушите туку знаат да предизвикаат и  крајно нервозни каснувања, но исто така шират болести на повеќе од 700 милиони луѓе годишно. Постојат…