Category: Занимливости

ВНИМАТЕЛНО СО МЕДОТ!

За лековитата моќ на медот досега сме прочитале и многу студии и различни ставови на нутриционистите и докторите. Денеска екипата на метаболизам ќе ве потсети дека медот треба многу внимателно да се конзумира а не во неограничени количини како што велат.  Доколку се претера со…

Светски ден за лицата со Дунов Синдром

Денеска е 21 Март –Светски ден за лицата со Даунов синдром. Дауновиот синдром преставува една од  најстарите болести која е запишана  во историјата на човештвото. Првпат ја  опишал познатиот  англискиот доктор Џон Даун, и поради него во  1866 година се вика синдром Даун. Опишана  е…

ЧЕСТИТ 8-МИ МАРТ

Меѓународен ден на жената — Се празнува низ светот при што се одбележува на секоја година на 8 март. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.Американската Социјалистичка Партија  се одбележал првиотден на жената.  Во 1910 г. под…

Тест за рано откривање аутизам

Научници тврдат дека ги направиле првите чекори кон создавање нов тест за рано откривање аутизам, заснован на испитување крв и урина. Имено, истражувањето објавено во списанието „Молекјулар Аутизм“, укажува дека кај децата со аутизам има повисок степен на оштетување на протеинот, во споредба со децата…

Здравјето нема цена, а животот не секогаш дава втора шанса-Билјана Дебарлиева

Првата сезона на емисијата Визита започна  во јуни 2013 година на програмата на Канал 5 телевизија, со тоа што во тој летен период некако пробно секако и успешно проектот  траеше еден месец  (бидејќи беше и сезона на летни одмори).   Од септември истата година  емисијата Визита…

Здравствениот Билтен е позитивен, сите играчи се максимално подготвени-Димитар Маневски

Македонската ракометна репрезентација во моментов е во Загреб.  И овој пат имаме големи очекувања од нашите ракометни лавови кои ќе се потрудат да се изборат над своите противници.  Првиот ривал на црвено –жолтите на 13-то Европско првенство во ракомет е Словенија. За составот, слекторот и…

АЛФА ОРДИНАЦИЈА-ЖАКЛИНА И ИВАНА

Емисијата Алфа Ординација која се емитува секојдневно на програмата на Тв Алфа, повеќе од 3 години е препознтлив бренд кој на гледачите им нуди здравствена едукација, комуникација  со докторите, препораки за здрав начин на живот, здрав животен стил како и превенција и рана детекција  на…

ТЕМИТЕ ЗА СЕКС, ИН ВИТРО И ДР.СЕ НАЈИНТЕРЕСНИ ЗА ГЛЕДАЧИТЕ -ИЛИЈА НИКОЛОВСКИ

Концептот на Метаболизам.мк е да ги промовира темите од областа на спортот, негата на духот и телото, убавината и секако да даде препораки за нега на здравјето. Да ве информира за појавата на разните видови заболувања, да уочи на одредени симптоми и пред се да…

ПОСТОИ САМО ЕДНА БОЛЕСТ ЗАТРУЕНОСТ НА ОРГАНИЗМОТ!!! ИНТЕРВЈУ СО ЉУПЧЕ БУБЕ ТРАЈЧЕВ

Љупче вие сте човек од медиумите. Оддамна сте во радио бизнисот. Што ве привлече да бидете  радио водител?  И денеска сте во овој медиум но во позадина што би се рекло, сте дел од маркетинг тимот на најпознатото скопско радио Скај радио. Си сакале да…

КАКО ДА ГИ НАТЕРАТЕ ДЕЦАТА ДА СЕ ШИШААТ?

На тема деца и детски развој сме пишувале неколку пати во метаболизам.мк но не и за носењето на дечињата на фризер.  Сигурно сте присуствувале на случка во која детенцето вреска а родителите или баба и дедо го држат во раце. Ова ниту малку не е…

УБАВА КОСА ЗНАЧИ НЕГУВАНА КОСА – ИНТЕРВЈУ СО ДИМИТАР ДИМОВСКИ CUT&CUT

Денешната саботна дружба е резервирана за Димитар Димовски (сопственик на еден од најдобрите фризерски салони во Скопје). Диме или како што го викаат најблиските Мугил од Cut&Cut , одвои малку време за разговор. Во ова интервју зборуваме за негуваната жена, за тоа што е тренд…

ПИЈТЕ ВОДА ПО ОСУМ ЧАШИ НА ДЕН –ЦВЕТА ДИНЕВА ЗА МЕТАБОЛИЗАМ.МК

ВОДАТА ФАКТОР ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ И ДОЛГОВЕЧНОСТ   Пред да почнам да се дружам со здравиот начин на живеење, поточно здравата исхрана, воопшто не ми доаѓаше на ум да ѝ посветам внимание на нејзиното величество – ВОДАТА. Се случуваше со денови да не се напијам…