Author: MetabolizamMK

Здрави бомбици од хељда

Бомбици од Хељда(Елда). Ова е еден од најдобрите и брзи рецепти на нашиот драг соработник Љупче Бубе Трајчев. Тој е поборник за здрава и органска храна и здрав начин на живот. Од неговата кулинарска работилница за читателите на метаболизам.мк  денеска издвојуваме нешто превкусно. – 200…

СО МАЛИ ЧЕКОРИ ДО ГОЛЕМИ РЕЗУЛТАТИ ПО ЗДРАВЈЕТО!

Целосно нова платформа посветена на вашето #Здравyeah. Фармацевтската компанија Фарманова почнува кампања за подигање на јавната свест – со мали промени во начинот на живот како и со додавање на суплементи во исхраната може да се постигнат големи резултати во превенција на сериозни болести.  …

Учете го вашето дете на странски јазик од најмала возраст!

Многу родители си го поставуваат прашањето –  Дали е добро моето мало  деце уште рана возраст покрај   мајчиниот да учи и други јазици?  На ова прашање  одговорот на Антонела Сорас (Професорка по развојна лингвистика и директорка на Центарот за билингавлизмот на универзитетот во Едибург) најчесто…

БРЗИ ДИЕТИ СО КОИ ЌЕ НАМАЛИТЕ ПО 5 КИЛОГРАМИ ЗА 5 ДЕНА

Лето е и многумина посегнуваат по брзи диети пред да заминат на плажа. Докторите и нутриционистите не ги сакаат многу овое дието бидејки сметаат дека има Јо-јо ефект, она што ѓе изгубите да се врати набрзина.  Доколку сакате да направите брза промена на вашето тело…

Нова и ефикасна диета!!!

Доколку сакате да изгледате послабо и убаво во деновите кои ни следуваат ви даваме предлог за компир диета!  Со оваа диета се слабее до 5 килограми. Се што треба да направите е да се придржувате кон следниот правилник! Прв ден: Појадок:1 чаша јогурт и  1…

Танчарите со Даунов синдром од Dancers United се вратија со злато!

Танчерите со Даун Синдром од Dancers United заедно со нивните ментори и родители на 16мај ја започнаа авантурата за добивање на уште едно признание за нивниот труд , пожртвуваност и талент. Во Римини Италија во склоп на Европското првенство во Хип Хоп имаше и Светски…

ДИСФОНИЈА – НАРУШУВАЊЕ НА ОСНОВНИОТ ГЛАС!!!

DYSPHONIA Прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата е зарипнатоста – dysphonia. Под дисфонија се подразбираат сите нарушувања на гласот без оглед на причината. Нарушувањата во фонацијата настануваат како резултат на погрешното фонирање или заради органските промени во ларинкс, како и функционалните дисфонии покажуваат…

Вода- здравје, убавина и виталност на телото!!!

Минатата недела во Метаболизам.мк објавивме текст за дехидратација, за тоа што значи, кои се знаците и симптомите и што му се случува на телеото кога не е доволно хидрирано. Денеска ви даваме насоки кој е со ризик за дехидратација. Секој е подложен на дехидратација, но…

ТЕРМО ФИЗИЧКА МЕТОДА ЗА ЛЕСНО СЛАБЕЕЊЕ

Лесно слабеење со термо физичка метода Термо физичката метода (ТФМ) овозможува слабеење, затегнување, и обликување на телото. Кратко кажано претставува метода за целосна корекција на фигурата. Во студиото “Fit Family”, во центарот на Скопје, се практикува токму оваа метода која им има помогнато на многу…

Што се случува со нашето тело кога сме дехидрирани?

Што е дехидратација? Две третини од човечкото тело е вода. Водата учествува во многу функции, ги подмачкува зглобовите и очите, ја одржува кожата здрава  со елиминација на отровите и одржување здрава дигестија. Кога телото губи вода, треба да се надокнади за да се одржи рамнотежата меѓу…

Што е пролетна депресија и што со неа?

Пролетна депресија – Дали е мит или вистина? Кога и зошто се случува?  Доаѓа пролетта. Природата се буди од зимскиот сон. Сонцето е се повеќе присутно, температурата се покачува, природата се разлеленува. Како што се буди се околу нас, пролетта го повикува човекот да се…

ТЕРМО ФИЗИЧКА МЕТОДА ЗА ЗДРАВО И ЕФИКАСНО СЛАБЕЕЊЕ

Термо-физичкиот метод (ТФМ),  веќе  30 година наназад е најуспешен и најефикасен метод за слабеење на здрав и природен начин! Во 2007 год. „Холандскиот Факултет за Човечка Исхрана„ во Вагенинген направи серија истражувања, преку повеќе методи за слабеење. По испитувањата, термо-физичкиот метод беше истакнат како најефикасен! Не само…