Author: MetabolizamMK

Брз рецепт за здрави бомбици

Наш предлог за денеска е да ги изненадите вашите најдраги со превкусни и здрави бомбици од јаткасти плодови. Ова е многу лесен десерт кој нема да ви одземе многу време за подготовка а ќе уживате во нивниот вкус. Денеска тргнете ги чоколадата подалеку од вашите…

ЦРВЕНО ВИНО ЗА ОДЛИЧНО ЗДРАВЈЕ!

Многу добро ни е позната изреката дека во виното е вистината, тимот на метаболизам ви препорачува да пиете почесто вино но во умерени количини и ќе ви дадеме и неколку објаснувања зошто и како е корисен овој пијалок на боговите за човековото тело. И не…

Лидерите одат и зборуваат скромно, но дејствуваат визионерски !

Зошто компаниите постојано губат добри работници?? Многу успешни компании континуирано губат работници. И тоа најдобриот кадар се оддлева континуирано а проблемот живее нерешен. Зошто? Доколку платата не е основниот мотиватор, што не е, само во тешки егзистенцијални околности,…тогаш е нешто сосема друго! Ќе Ви нафрлам…

ЧИЧОКА – МОЌЕН ЗЕЛЕНЧУК, БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ БОЛЕСТИ

Чичока (Helianthus tuberosus)  – најдобриот природен пробиотик и чистач на организмот, , позната е како   Топинамбур, или народски Репујка или Див компир — повекегодишно растение. Содржи Инулин кој го намалува шеќерот, триглицеридите и холестеролот, ги негува добрите бактерии, го одржува имуниот систем, спречува различни инфекции, ги штити коските, ги спречува…

Таму каде што царува диктатурата, нема клима за работа и успех

Она што се прави, има објаснување, логика и оправдување за тоа. Дали сте се запрашале зошто некои вработени се однесуваат како диктатори? Повелете психолошко објаснување: Диктаторот ја пренагласува силата “Во неговиот капацитет за работа недостасува емпатија и способност да ги препознае и да ги прифати…

Нови дополнителни мерки за заштита од морбили!!!

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот  Скопје, од утре треба…

Крв во урината (хематурија) – сериозен знак !!!

Крв во урината (хематурија) е еден од најчестите наоди во урината. Во амбуланта позитивна (+) реакција на дипстик е прв знак за хематурија. Ако се потврди треба да се најде причината и да се третира. Крв во урината секогаш е алармантен знак и пациентот брзо…

Дијабетес во детска возраст

Дијабетесот е хронична болест која настанува поради недостаток на инсулин. Инсулинот е хормон кој се лачи од панкреасот и е неопходен за живот. Со негова помош гликозата влегува во секоја клетка и ја храни. Неговиот недостаток ќе доведе до пореметување на метаболизмот, не само на…

Вежбајте и слабејте заедно со познатите во #30dayschallange

Модната дизајнерка Ивана Кнез, сопственичка на брендот Драма, е првата позната личност која го прифати предизвикот 30 дена оформување на своето тело во Fit Family. Таа со сопствен тренер веќе работи на корекција на својата фигура и затегнување на телото со посебен режим на исхрана….

Дали алгите би можеле да бидат иднината во третирање на многу процеси

Неодамна се одржа предавање на оваа тема во хотелот Мериот во Скопје. Иноваторот Зоран Дерновшек зборуваше за неговите откритија и суплементот РЕНС кој според него покажува резултати во третирање на некој инфламаторни процеси, синдромот на полупропустливото црево, автоимуните реакции и детокс од тешките метали. За…

Менаџер и лидер се создаваат а, не се раѓаат!!!

Многу успешни луѓе минале низ трнлив пат за да бидат она што се денес. Дали тоа се должи на талентот, работата, среќата, судбината, кармата,…или кој знае уште што? Според мене, да си успешен во она што го работиш бара одредена структура на личност. Некои вродени…

Сите здрави дечиња да пристапат кон вакцинација без никаков страв!

Д­а го вакцинирам детето или не? Колку се ефикасни вакцините?  Зошто здравствените работници по ова прашање (вакцинација на деца) имаат различни ставови? Предизвикуваат ли тешки болести, дали се тригер фактор за болестите? Дали со сета оваа фама со вакцините  се прават  теории на заговор? Овие,…