Category: Здрави рецепти

Вакцина која ја имате дома и е против Ковид 19

Бројките од ново заразени лица во земјата постојано расте и на здрасвтените власти воопшто не им е лесно да се справат со медицинската криза која трае цела година. До денеска во земјава досега се направени вкупно 380.616 тестирања на Ковид 19, вкупната бројка на Ковид…

Здрави оброци за најмладите

Сите  знаеме колку е значајно да имаме здрави навики ,редовни оброци   и  секако  тие оброци  да бидат  искористени  во одреден дел од денот. Брзото темпо  на живот    не го   овозможуваше  распоредот  на оброците  да биде  таков како што јас препорачував   на  клиентите кои беа  на…

Зоран Џорлев – Со овие природни рецепти ќе имате јак имунитет!

Познатиот виолонист Зоран Џорлев на својот ФБ профил ги  обзнани своите рецепти за подобар и појак имунитет.  За првиот рецепт потребни  ви се следните состојки: Лимон, ѓумбир и мед. 1килограм мед 3големи лимони 150 грама ѓумбир Постапката е следна: Измијте го убаво лимонот и оставете…

Здрави бомбици од хељда

Бомбици од Хељда(Елда). Ова е еден од најдобрите и брзи рецепти на нашиот драг соработник Љупче Бубе Трајчев. Тој е поборник за здрава и органска храна и здрав начин на живот. Од неговата кулинарска работилница за читателите на метаболизам.мк  денеска издвојуваме нешто превкусно. – 200…

Брз рецепт за здрави бомбици

Наш предлог за денеска е да ги изненадите вашите најдраги со превкусни и здрави бомбици од јаткасти плодови. Ова е многу лесен десерт кој нема да ви одземе многу време за подготовка а ќе уживате во нивниот вкус. Денеска тргнете ги чоколадата подалеку од вашите…

Природен лек за детокс на бубрезите!

Токсичноста на бубрезите и несоодветната функција на бубрезите обично се јавуваат како резултат на пушењето, консумацијата на алкохол, нездравата исхрана и наследни проблеми со бубрезите.  Луѓето кои имаат бубрежна токсичност обично доживуваат благи болки во долниот дел на грбот. Ова е првиот симптом кој се…

Детокс смути со цвет од невен

Доколку во вашиот дом одгледувате ѕвездовидно растение од типот Calendula officinalis кај нас познато како невен, ви препорачуваме да го употребите цветот од невден (два-три цвета) да ги искомбинирате со банани, спанаќ и шипинки и ќе добиете највкусно смути на светот кој ќе видаде премногу енергија.  Овој…

ДЕТОКС СМУТИ

Денеска е сабота. Изненадете го вашето тело со многу вкусно детокс смути. Се прави набрзина а бенефитот од него е огромен.  Потребни намирници кои треба да ги изблендирате се:  Блитва, Листови од Цвекло, Маточина, Киви, Банана Овој рецепт за здраво и вкусно детокс смути го…

ЗДРАВ И ВКУСЕН МАЈОНЕЗ

Денеска нашиот предлог е да направите здрав и вкусен мајонез за вас и вашите најдраги. Се подготвува брзо и едноставно а вкусот е извонреден. Овој рецепт е предлог на нашиот верен соработник и поборник на здравата исхрана Љупче Бубе Трајчев, Еве што се ви е…

Чоколадни коцки од семки од тиква

Чоколадни коцки од семки од тиква (еден од најбогатите природни извори на цинк) – 2 Чаши семки од тиква – 12 Урми – 2 Лажици кокосово масло – 3 листа (1 мала лажичка) стевиа Кратко се блендираат семките од тиква да останат на покрупно се…

КЕФИР- КРАЛИЦАТА  МЕГУ  ПРОБИОТИЦИТЕ

Во нашиот  организам се наогаат окулу 1,5 кг бактерии кој претставуваат 80% од имуниот систем. Млечно киселите бактерии,лактобактериите или пробиотските бактерии што живеат во цревата и играат пресудна улога во јакнењето на имунитетот и заштита на организмот од различни болни состојби. Храната на модерното време…

Домашен колач со овошен јогурт.

Домашен колач со овошен јогурт. Интересен љубовен колач кој секој би можел да го направи. Денеска е денот на вљубените, направете им слатко изненадување на вашите сакани. Следете го рецептот на нашиот пријател и соработник – Шеф Игор Атанасов , шеф во кујната на клиниката…