За жал бројката на заболени лица од актуелниот корона вирус од ден на ден се зголемува,

голема е листата на починати. Болниците се преполни а здравствениот систем во државата

е пред колапс. Ако и вие сте еден од оние кои се плашат од Ковид но и од болници во

прилог ви нудиме неколку практични совети од здравствените работници. 

Прочитајте ги детално!!!

Симптомите се појавуваат на третиот ден по инфекцијата (вирусни симптоми).

➙ Фаза 1;

◉ Болка во телото

◉Болки во очите

◉ главоболка

◉ повраќање

◉ Теснец Назален исцедок или назална конгестија

◉Распаѓање Пецкање во очите

◉Пецкање при мокрење

◉ Чувство на топло

◉ изгребано грло (воспалено грло)

Многу е важно да се избројат деновите на симптомите: 1-ви, 2-ри, 3-ти.

◉ Преземете мерки пред да започне треската. Внимание, многу е важно да пиете многу течности, особено прочистена вода.

Пијте многу вода за да го одржите грлото чисто и да ги исчистите белите дробови.➙ Фаза 2  (4-ти до 8-ми ден) воспалително.

 • Губење на вкус и / или мирис
 • Замор со минимален напор
 • Болка во градите (пределот кај ребрата)
 • Притисок на градите
 • Болки во долниот дел на грбот (област на бубрезите)
 • Вирусот ги напаѓа нервните завршетоци;
 • Разлика помеѓу замор и отежнато дишење:
 • Недостаток на воздух е кога човекот седи – без никаков напор – и остава без здив;
 • Замор е кога некое лице се движи или прави нешто едноставно и се чувствува уморно.

Бара многу хидратација и витамин Ц.

Ковид-19 врзува кислород, така што квалитетот на крвта е слаб, со помалку кислород.

 

 ➙ Фаза 3 – заздравување;

Фазата на заздравување започнува на 9-ти ден, што може да трае до 14-ти ден (обновување).

◉ Не го одложувајте третманот, колку порано, толку подобро!

➙ Среќно на сите!

Најдобро е да се следат овие препораки, превенција никогаш премногу! • Поминете 15-20 минути на ден на сонце

 • Одмор и спиење најмалку 7-8 часа.
 • Пијте 1 и пол литри вода на ден
 • Целата храна мора да биде топла (никогаш ладна). Имајте на ум дека ПХ вредноста на коронавирусот се движи од 5,5 до 8,5. Значи, сè што треба да сториме за да се ослободиме од вирусот е да јадеме повеќе алкална храна, над нивото на киселина на вирусот. Како:

◉ Банани → 9,9 ПХ

◉ жолт лимон 8,2 ПХ

◉ Авокадо – ПХ 15,6

◉ Лук – ПХ 13,2

◉ Манго – ПХ 8,7

◉ мандарини – ПХ 8,5

◉ ананас – 12,7 ПХ

◉ Поточарка- 22,7 ПХ

◉ Портокали – 9,2 ПХ __________

➙ Од каде знаете дека имате Ковид-19?!

◉ Чешање на грлото

◉ Суво грло

◉ Сува кашлица

◉ Висока температура

◉ Тешкотии при дишењето

◉ Губење на мирис и вкус

НЕ чувајте ги овие информации за себе, споделете ги со вашето семејство и пријатели!