Домашен колач со овошен јогурт.

Интересен љубовен колач кој секој би можел да го направи. Денеска е денот на вљубените, направете им слатко изненадување на вашите сакани. Следете го рецептот на нашиот пријател и соработник – Шеф Игор Атанасов , шеф во кујната на клиниката Филип Втори. Ви ветуваме вистинско уживање!!!

Потребни состојки:

  • 500 мл. слатка павлака
  • 700 мл. кисела павлака
  • 250 г бисквити
  • 1 портокал
  • 200 мл овошен јогурт
  • 1 кесичка ванилин шекер

                                                                                                                                           Шеф Игор Атанасов , шеф во кујната на клиниката Филип Втори

Подготовка: 

Бисквитите се мелат и се додава сок од портокал и 50 гр растопен путер и се нанесува во калап па се остава во ладилник . Потоа се миксира слатката павлака да стане шлаг па се додава киселата павлака и кората од потокалот и се дели на два дела.  Во едниот се става и овошниот јогурт по можност да биде од боровница па се додава во калапот и на крај се декорира со остатокот од овошен јогурт по желба и добар апетит.