Чоколадни коцки од семки од тиква
(еден од најбогатите природни извори на цинк)

– 2 Чаши семки од тиква
– 12 Урми
– 2 Лажици кокосово масло
– 3 листа (1 мала лажичка) стевиа
Кратко се блендираат семките од тиква да останат на покрупно
се ставаат во сад и заедно со остантите состојки се месат убаво да се изедначи смесата, смесата се става во сад( големина по желба, зависно колкава сакате да биде дебелината ) и убаво се распоредува, се става во фрижидер, за тоа време се подготвува чоколадото.


Чоколадо:
– 2 лажици какао
– 2 лажици какао путер
– 2 лажици кокосово масло
– 2 лажици мед
Се посипува чоколадото и по желба се наросува со цимет, по 30 минути во фрижидер е спремно за јадење

Овој рецепт го осмисли и направи нашиот драг соработник Љупче Бубе Трајчев!