Токсичноста на бубрезите и несоодветната функција на бубрезите обично се јавуваат како резултат на пушењето, консумацијата на алкохол, нездравата исхрана и наследни проблеми со бубрезите.  Луѓето кои имаат бубрежна токсичност обично доживуваат благи болки во долниот дел на грбот. Ова е првиот симптом кој се јавува, па ако го игнорирате, тоа може да доведе до сериозни компликации, како што се бубрежни камења или комплетна бубрежна инсуфициенција.  Бубрезите се исклучително важни органи одговорни за чистење на крвта и отстранување на нечистотиите од телото. Затоа, опиениот бубрег или несоодветната функција на бубрегот може да предизвикаат различни здравствени проблеми.  За да го спречите тоа и да го зачувате вашето здравје, обидете се со овој неверојатен домашен пијалак кој ќе ги исчисти бубрезите и ќе ја подобри нивната функција.

Многу е лесно и едноставно да се подготви, само следете ги упатствата подолу!

 

Билна напивка на детоксикација на  бубрезите

Потребни состојки:

1 чаша сок од брусница

2 лажички сок од лимон

½ кафена лажичка куркума во прав

1 лажичка ѓумбир (рендан)

1 чаша сок од грозје

Здравствени придобивки од состојките:

Лимони- Тие се одличен извор на лимонска киселина која може да ги раствори и спречи бубрежните камења. Лимонската киселина ќе ги раскине претходно формираните камења и ќе го спречи растот на малите каменчиња.

Куркума- Куркумата има способност да го ублажи воспалението во преработените бубрези. Што е уште поважно, тоа може да спречи собирање крвни тромбоцити, со што се спречува згрутчување на крвта.

Ѓумбир- Ѓумбирот има затоплување и може да го стимулира протокот на крв и да ги отстрани токсините од крвта.

Боровинки- Боровинки се најдобриот природен лек за лекување на болести на уринарниот тракт. Сок од брусница-боровинки  ќе ја направи вашата мокрача  повеќе кисела, што пак ќе ги отстрани сите задржани микроорганизми.  Исто така,  се  раствораат  камењата во бубрезите.

Грозје-  Се работи за  одличен извор на антиоксиданти и може да се користи како ефикасен лек за лекување на бубрежна болест.

Начин на подготивка:

Додајте го сок од грозје и брусница во тегла. Потоа додадете рендан ѓумбир, сок од лимон и куркума во прав. Промешајте и оставете да остане половина час. Потоа, можете да исипете  во чаша! Пијте го овој сок секој ден!

 

Извор: Здравје и здрав живот и HR-NC