Нашиот вид  вообичаено ни ги дава 90% од информациите кои ги добиваме, при што  нам ни помага да дознаваме повеќе за светот и да ги одбегнеме можните препреки. За жал видот е помеѓу првите кој е погоден при процесот на стареење во човековото тело.  Во нашата редакција еден наш редовен читател ни испрати рецепт кој замоли да го споделиме, тврдејки дека видот ќе  се подобри за само неколку недели!!!

Еве како да го подготвите рецептот:

Состојки:  Чаша вода и еден грам шафран

Припрема:

Ставете ја водата во тенџере, потоа загреете ја додека да зоврие и додадете го шафранот , нека врие околу една минута , потоа оставете да се олади и исцедете ја течноста. Можете да додадете мед по желба и вкус и испијте по една  чаша од овој чај. Повторете ја постапката секоја ноќ пред да си легнете во кревет, и видот ќе ви биде значително подобрен и тоа за само неколку седмици.

Покрај подобрувањето на видот, шафранот ќе ви ја прочисти крвта, ќе ги регулира триглицеридите и нивото на холестерол, ќе ви ја подобри циркулацијата во крвта, ќе го излечи артритисот и ќе ја подобри вашата меморија.