Исхраната за тироидната жлезда обезбедува соодветна хомеостаза на телото. Подобрување на  состојбата на пациентите  голема улога има начинот на исхрана за спречување како и за доведување во ремисија (мирување)

Тироидната жлезда е многу важна за човечкото тело поради нејзинотa неправилна работа, негативно влијание врз функционирањето на другите органи. Нејзината главна функција – синтеза на неколку хормони кои ја поддржуваат соодветната хомеостаза на телото.

 • Тироидната жлезда е од најголема важност за нормален, здрав живот. Како енергетски и физиолошки центар на телото, го регулира и метаболизмот,синтеза на масти,протеини нервниот систем,окостување на коските,влијаат на будноста,способност за памтенје и учење,имаат важна улога во репродукцијата и имунитетот, како и менталниот и целокупниот физички развој на човекот разградувањето на холестеролот созревањето(раст,развој)

Затоа, болестите на тироидната жлезда се болести на целиот организам

Денес болеста на тироидната жлезда е многу честа појава во светот. Повеќето од нив придонесуваат за генетска предиспозиција. Но, постојат и многу надворешни фактори поврзани со развојот на тироидната патологија. Тие вклучуваат:  честа тензија;  неухранетост што води до дефицит на јод;

 •  еколошката состојба во светот
 • високи нивоа на зрачење;
 • разни инфективни и хронични заболувања;

употребата на одредени лекови

 • Штитната жлезда е мала жлезда сместана во долниот дел на вратот со тежина од 20 до 40 гр
 • И поделена на два лобуса лев и десен
 • Нејзината правилна работа влијае на нашето здравје.
 • Таа лачи хормони т4 и т3,составен дел на овие хормони е јодот.
 • За да се постави дијагноза потребно е да се извршат лабораториски испитувања и преглед на ендокринолог за утврдување на нивоата на хормоните во крвта.
 • Но ,најважно е да се откријат навремено и правилно лечење под опсервација на ендокринолог со цел да се поправи здравствената состојба.
 • Хипотироидизам – состојба која ги намалува нивоата на хормони, што предизвикува оштетување на некои органи, го забавува процесот на метаболизмот,оболената особа е отечена, лесно се поправа, заборавена, успорена, пати од запек, отоци, сува коса и кожа, менструални тегоби и стерилитет

Исхраната при хипотиреоидизам мора да ги задоволивнесот нанамирници кој  поттикнуваат функцијата на штитната жлездза и при тоа да се внесуваат намирници кој ја смалуваат ресорбцијата на јод во организмот.

 • Најчест причинител на хипотиреоидеа е хашимотов тироидеус, хронично воспалени е на штитната жлезда.
 • Хипотироидизам е проблем со тироидната жлезда: Хашимото е проблем со  имунолошка функција.
 • или
 • Хашимото дефинира автоимун процес на болест, кој може да резултира со симптоми на хипотироидизам.
 • Хашимотото се јавува обично во комбинација со други автоимуни заболувања(лупус, реуматоиден артрит….
 • Недостатокот на јод и хашимото синдром (хронично воспаление),, здебелени лица,,
 • Подготовката на комплетна исхрана за болеста на тироидната жлезда е клучот за успешен третман и закрепнување.
 • Диететските храни со нутриционистички  препораки и медицинските третмани обезбедуваат успешност и ефективност при одржување  на оптималната телесна тежина, зајакнување на срцето. Покрај тоа, правилната исхрана го нормализира метаболизмот и ќе ја врати стабилноста во нивоата на хормоните.                                                                            Емилија Спасовска Мојсовска (нутриционист)

Во третманот на болести на тироидната жлезда треба целосно да се елиминираат од менито .

 • бонбони, конзервирана, солена, зачинета храна, кафе и, се разбира, алкохол.
 • Предност треба да се даде на морска риба, сушено овошје и зеленчук
 • Хипертироидеата може да предизвика заболување на коските osteoporoza,затоа е потребно големи количество на Ca,за зајакнување на скелетниот систем од можни компликации.
 • Како и витаминт Д и пробиотици.
 • потребно во исхраната да се додадат повеке калории и протеини секојдневно ако се изгубени кг надминувајки ја критичната фаза на хипертиреоидизмот.
 • Омега 3 масни киселини
 • Витамин Б
 • Селен еважен за намалување на нивото на антителата
 • Луѓето со оваа болест треба да го збогатат внесувањето на храна која содржи витамин Ц и А витаминот и како што се кајсии, моркови, црниот дроб, тикви,спанак,кајсии авокадо,сончоглед,интегрални житарици
 • Многу е важно да се внесуваат влакната за прочистување поради запек кој е чест кај лугето при ова заболување.
 • Риба
 • Зеленчук(морков,цвекло,магдонос,домати,спанак,тиквица,)
 • Мешунки(грав,грашак,лека итн)
 • Цели житарици
 • Јаткасти плодови
 • Бразиско оревче
 • Цитрусно овошје
 • Темно грозје
 • Авокадо
 • Омега 3 масни киселини,омега 6 масни киселини
 • Зголемен внес на аминокиселини,протеини и калциум до 1200 мг дневно
 • Витамив ц,е б2,б3(ниацин)
 • Zn(морски плодови,семки од тиква,индиски орев)
 • Se(кафеав ориз,сок од портокал,лук,овес,лосос)
 • Печурки
 • Месо од дивеч

ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВААТ

 • Сенф
 • кикирики
 • Индиски чај
 • Кока кола и кафе
 • Глутен
 • Бидејки овие намирници ја отежнуваат ресорбцијата на јод.